Počasí v Rusku

Klikněte na příslušný blok s počasím pro podrobnosti a předpověď

Navštivte také:

Bard-club Praha

ZPĚT

KLUB CESTOVATELŮ PO RUSKU

Klub cestovatelů po Rusku byl založen dne 28. ledna 2005 v den 185. výročí objevení Antarktidy ruskými mořeplavci na lodích VOSTOK a MIRNYJ.


KLUB  •  AKCE  •  NAPSALI O NÁS  •  NAŠE OSOBNOSTI  •  ČLENSTVÍ V KLUBU

Pozvánky na klubové akce 2013-2014 novější pozvánky

v letech 2015 až 2018 se pravidelné akce
se pro nevelký zájem nekonaly

Připolární Ural s Ondřejem Jarošem

29. května 2014, 18 hodin, Dům národnostních menšin, Vocelova ul. 3, Praha 2

Vlakem, pěšky, stopem a lodí na Připolární Ural. Putování po horách a řekách neprávem opomíjeného pohoří.)


Když na Pamír, tak na koloběžce (Horský Badachšán 2013)

ve čtvrtek 24. dubna 2014, 18 hodin, Dům národnostních menšin, Vocelova ul. 3, Praha 2

Opět mezi nás zavítá Dalibor Beneš a bude vyprávět o další dobrodružné cestě do Asie..

Dalibor Beneš se rozhodl, že navštíví středoasijský Badachšán, kde se rozkládá pohoří Pamír, přezdívané jako střecha světa. Vymyslel a zkonstruoval si originální třístopou koloběžku, koupil letenku do Kyrgyzstánu (odkud zamířil do Tádžikistánu) a vyrazil... Sám.

„Jsem domácí kutil a pořád něco vymýšlím,“ říká o sobě Dalibor Beneš, jehož skromný projev zakrývá nebývalá dobrodružství, podnikaná během vlastní dovolené, se smyslem pro odloučení, bez sponzorů i velkých gest. Už dříve si Dalibor Beneš ušil stan „čum“ po vzoru sibiřských Něnců, postavil rikšu, zapřáhl se do ní a přešel zamrzlý Bajkal. Se dvěma survalisticko-polárně laděnými akcemi už byl naším hostem ve vysílání v předcházejících letech. „Být zcela sám v nekonečném prostoru jen s vlastními myšlenkami se mi líbilo,“ říká k tomu. „Jen omrzliny mi vadily. Potřeboval jsem se ohřát, a tak jsem koncem srpna 2013 odjel do Střední Asie.“

Horský Badachšán je autonomní oblast na východě Tádžikistánu. Je plná vysokých hor, ledovců, divokých řek a úzkých kaňonů. Víc než polovina území je ve výšce vyšší než 3.000 metrů nad mořem. Kvalitní cesty mimo tzv. Pamir Highway tu jsou zřídka. Žijí zde lidé, kteří o sobě smýšlejí jako o Pamírcích „Jsou to lidé velmi pohostinní a milí,“ zdůrazňuje Dalibor Beneš.
Český rozhlas, Radio Wave, najdete tu odkazy i na další Daliborovy výpravy

Přehrání rozhlasového pořadu Casablanka s Daliborem Benešem

Daliborův web: http://liborbenes.webnode.cz

Za ledem na zimní Bajkal

26. března 2014, 18 hodin, Dům národnostních menšin, Vocelova ul. 3, Praha 2

Jirka Skupien bude vyprávět o své letošní cestě s Mirkem Jakešem na sibiřský Bajkal.


Zamrzlý Bajkal. Foto Jiří Skupien

Stopami Hanzelky a Zikmunda po Sovětském svazu

26. února 2014, 18 hodin, Dům národnostních menšin, Vocelova ul. 3, Praha 2

Z druhé cesty po světě se známí čeští cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund vraceli přes Sovětský svaz. Přestože byli tehdejší politickou mocí hlídaní na každém kroku a při každém slově, viděli nevídané a slyšeli neslýchané.

Několik krátkých filmů z této části asijské cesty promítne a komentářem doprovodí Michael Stanovský.
(ochutnávku nejdete na youtube)

 


Martin Mykiska na zamrzlé řece Zanskar v Himalájích

Martin Mykiska – ROK V ANTARKTIDĚ

29. ledna 2014, 18 hodin,
Dům národnostních menšin, Vocelova ul. 3, Praha 2

Vypráví Martin Mykiska (*1966), cestovatel, autor knihy BYL JSEM ROK V ANTARKTIDĚ. (www.mykiska.cz)

„Psaní se mi stalo spolu s cestováním a fotografováním velkým koníčkem. Tak velkým, až se z něho v současnosti – společně se soužitím s mými nejbližšími – stala hlavní náplň mého života,“ říká Martin Mykiska. Je dobrodruhem, který vede život, o jakém sní snad každý malý kluk: Cestuje na vlastní pěst po světě a o svých cestách pak píše knihy. Strávil rok v Antarktidě, projel Afghánistán i Latinskou Ameriku…

Martin Mykiska: Byl jsem rok v Atarktidě, 216 stran, 64 stran fotografické barevné přílohy. V textu přes 180 čb fotografií, ilustrací od Lucie Seifertové a reprodukcí polárních razítek či dopisnic. Dvě schematické mapy. Formát B5, vazba pevná. Vydalo nakladatelství MTM v roce 2001. Cena 295 Kč.

Kniha o drsné ale čarokrásné polární přírodě Antarktidy a ročním pobytu tří mužů, kteří se v ní snaží dobrovolně přežít a zažijí při tom mnoho napínavých, ale také překrásných chvil. V závěru knihy zařazena celá řada zajímavých informací o Antarktidě a jejím objevování, přírodě a vědecké práci na ostrově Nelson a průběh unikátní plavby ledoborcem ve věčně zamrzlém Weddellově moři.
 

Sibiř a Kamčatka (Jiří Trübenekr a Libor Kojecký)

18. prosince 2013, 18 hodin, Dům národnostních menšin, Vocelova ul. 3, Praha 2

Vyprávění o tříměsíční cestě přes Jakutsko a Magadan – až na Kamčatku.

Vyjeli jsme letos (2013) 17. června z Vizovic do Vídně a odtud do Jakutska letadlem. Tam jsme přiletěli 18. června. Odtud jsme se parníkem plavili asi 1000 km na sever do města Žigaňsk.

Z Žigaňska jsme šli pěšky s pastevci sobů do tajgy, do jejich tábora. Zde jsme byli týden pak jsme se vrátili do Žigaňska a odtud lodí zpět do Jakutska. Z Jakutska autostopem do Magadanu. Z Magadanu jsme se vrátili asi 500 km na řeku Kolymu odtud opět do Magadanu.

Z Magadanu jsme přeletěli na Kamčatku do Petropavlovska-Kamčatského. Cestování po Kamčatce bylo nádherné, navštívili jsme vulkány Tolbačik, Mutnovskaja a další přírodní krásy.

Návrat z Petropavlovska letecky přes Vladivostok a Jakutsk do Vídně kam jsem se vrátil 14. září 2013. Bez pár dní to trvalo tři měsíce.


X. polární měsíc v Praze
Výstup na nejvyšší vrchol Antarktidy – Mount Vinson (4897 m)

20. listopadu 2013, 18 hodin, Dům národnostních menšin, Vocelova ul. 3, Praha 2


na fotografii vpravo s Miroslavem Jakešem

Přednáší a promítá horolezec, cestovatel a fotograf MIROSLAV CABAN.

Miroslav Caban zdolal v roce 2002 Mount Everest bez kyslíkového přístroje. Jako první Čech a druhý na světě po Reinholdu Messnerovi dovršil v roce 2005 projekt Seven summits – sedm nejvyšších vrcholů všech světadílu. V ro 2004 zdolal Kilimandžáro, Elbrus, Mount McKinley a Mt. Vinson, v roce 2005 Carstenz Pyramid, Mt. Kosciusko (nejvyšší vrchol Austrálie "pro jistotu") a znova Aconcaguu.
Na rok 2007 si naplánoval pokus o další čtyři osmitisícovky – Šiša Pangma, Čho Oju, Broad Peak a K2. Na dvou se však pro nepřízeň počasí musel otočit 200 metrů pod vrcholem, na ostatních ještě níže. Potom prohlásil, že s osmitisícovkami končí.

Dobrovolné vstupné je vítáno – musíme uhradit nájem sálu a cestu pana Cabana z Moravy do Prahy.

X. polární měsíc v Praze: Vorga – cesta mezi břehy (film 2006)

6. listopadu 2013, 18 hodin,
Dům národnostních menšin, Vocelova ul. 3, Praha 2

Dokument Zdeňka Bričkovského "Vorga – cesta mezi břehy" o životě evropských Něnců – pastevců sobích stád. Ale je to i o něčem jiném...

Autor přijede z Vysočiny do Prahy, zúčastní se promítání a na závěr bude beseda o natáčení filmu a o vecech, ktere vas budou zajimat.

Režisér Zdeněk N. Bričkovský se vydal do nejsevernější evropské části Ruska, aby zde natočil „dokument o snu, tundře a kočovném národě evropských Něnců“. I když většina Něnců již žije v osadách, s pomocí vrtulníku se mu nakonec podařilo nalézt jedny z posledních kočujících rodin žijících tradičním způsobem. Nadmíru zajímavý dokument o kočovném národě Něnců. Sever Ruska, tundra – syrová krajina, kde lidé jedí výhradně syrové maso a kde jakoby se zastavil čas... Film byl uveden na MFF v Karlových Varech

Film je možno shlédnout na Internetu na YouTube

Putování po severozápadu evropské části Ruska

30. října 2013, 18 hodin, Dům národnostních menšin, Vocelova ul. 3, Praha 2

Alena Hladíková a Radek Hromádka budou vyprávět o hlavních historických a posvátných místech severozápadu evropské části Ruska. Putovali letos v srpnu autem přes Pskov a Novgorod do Karélie, na Solovecké ostrovy, navštívili Kizi a další zajímavá místa...

 

Partneři Klubu cestovatelů po Rusku

       

 

MORAVIA CONTACT, Neustupného 1830/26, 155 00, Praha 5 - Stodůlky
telefon/fax: +420 235 513 098, mobil: +420 602 287 530, e-mail: moravia-contact@moravia-contact.cz

copyright © by Moravia-Contact & Michael Stanovský, 2012-2023 všechna práva vyhrazena  •  webmaster